Publikováno

5+5 mýtů a faktů o hubnutí: co se vyplatí vědět, než začnete hubnout do plavek?

Štíhlá žena ve dvoudílných plavkách na lehátku

Plavková sezóna se přibližuje rychlostí blesku, možná, že ti otužilejší z vás už k vodě dokonce vyrazili. Každý rok se ale objeví spousty žen i mužů, kterým se do plavek moc nechce, právě kvůli tomu, že nejsou spokojeni se svou postavou.

Žádný strach, doladit pár nedokonalostí stihnete i během plavkové sezóny, nebo se jednoduše připravíte na tu další! Víte jak na to? Existuje totiž spousty mýtů o hubnutí, které neplatí!

Mýtus 1: zhubnu díky práškům na hubnutí

Skoro každý v životě někdy zatoužil po tom, aby existovala kouzelná pilulka, po které budete vypadat jako z časopisu. Některé firmy se tváří, že takové produkty skutečně nabízí. Ale nedejte se, efekt bývá buď velmi krátkodobý, jakmile pilulky vysadíte, kila jdou zpátky nahoru, nebo vůbec žádný.

Samozřejmě, naleznete na trhu spalovače tuků a další produkty, které mohou hubnutí podpořit a například urychlit metabolismus. Nic ale nefunguje jen tak samo od sebe a musíte hodně přispět i vy. Hubnutí totiž stojí na 2 základních kamenech, a to:

Pilulky na hubnutí většinou jen potlačují chuť k jídlu. Jednoduše neexistuje prášek, který si vezmete a ráno jste jak ze žurnálu. Proto pokud chcete zhubnout do svatebního šatů, plavek, nebo jen tak, jděte na to racionálně.

Mýtus 2: hlad a hubnutí patří k sobě

Někteří lidé se do hubnutí zrovna nehrnou právě kvůli tomu, že mají pocit, že hlad a hubnutí k sobě prostě patří. A pak je tu druhá skupina, která to tak skutečně praktikuje a při hubnutí hladoví. Tady pozor.

Hlad je nepřítel těla, i při hubnutí a může způsobit závažné zdravotní problémy. Navíc pokud hladovíte delší dobu, tělo se začne bát a jídlo, které mu poskytujete automaticky začíná ukládat na horší časy, aby mělo později z čeho čerpat. Také je třeba zmínit, že to, co hubnete při hladovění, je sval.

Hubnutí by nemělo být o hladovění. Naopak, spousty lidí jí mnohem méně než by mělo a jsou překvapeni, kolik toho při hubnutí musí sníst. Klíčem k úspěchu bývá však výběr správných potravin.

Tady nezbývá než doporučit kvalitního odborníka, nutričního specialistu, který by vám mohl pomoci se sestavením vyváženého, pestrého jídelníčku, při kterém hladem trpět nebudete, budete jíst dost a zároveň kila půjdou dolů.

Mýtus 3: cukr je nepřítel toho, kdo hubne a je třeba ho vynechat

Ano, skutečně se ve spojitosti s hubnutím často poukazuje na cukr jako na hlavního viníka nadbytečných kilogramů. Všechny živiny, které ale naše tělo přijímá, přijímá z určitého důvodu, včetně cukru.

Cukr je pro fungování lidského těla také důležitý, ovšem jen v určité míře. Tato míra je v době průmyslově zpracovaných potravin a sladkostí na každém rohu velmi lehce přesažitelná. Proto je třeba cukry omezovat. Nelze je ale vynechat úplně. Opět platí, že vyváženost je klíč k úspěchu.

TIP: Víte jak nahradit cukr?

Mýtus 4: “to je zdravé, po tomhle nepřiberu”

Už jste někdy slyšeli nebo dokonce sami řekli tuto nebo podobnou větu? Tak opět pozor, i po zdravém jídle můžete přibrat. I když je většina zdravých jídel málo kalorických, nemůžete ho sníst nepřeberné množství. Všeho s mírou!

Navíc existuje i spousty zdravých a zároveň kalorických potravin, s kterými se to nesmí přehánět. Patří mezi ně například džusy, ovoce, rýžové chlebíčky a další potraviny s vysokým glykemickým indexem.

Mýtus 5: “já mám tloušťku v genech”

Myslíte si, že se vám nedaří shodit přebytečná kila kvůli tomu, že máte tloušťku danou geneticky? Skutečnost je taková, že zhubnout může opravdu každý. Geneticky je určeno pouze to, že jednomu to jde snáz a druhý musí vynaložit více úsilí.

To, že jsou tedy všichni ve vaší rodině při těle, tak vy budete taky, je spíše výmluvou. Navíc to, co se předává mnohem častěji než “gen nadměrné váhy” je spíše návyk špatného životního stylu, stravovacího i pohybového, který může za to, jak vypadáme.

Pokud jste se na tloušťku v genech vymlouvali doteď i vy, je na čase s tím skončit. Ano, možná budete muset vynaložit více úsilí, více se motivovat a změnit své návyky. Naučit se, jak žít zdravěji může být ale klíčem k úspěchu a shození nadbytečných kilogramů jednou provždy.

Fakt 1: efektivně zhubnete při změně jídelníčku i pohybu

Pokud chcete dosáhnout efektivní změny, je třeba kombinovat jak zdravé stravování, tak aktivní a pravidelný pohyb. Stává se, že si lidé myslí, že bude stačit jen jeden z faktorů, ale pokud má být změna životního stylu radikální, je třeba dodržovat oba základní principy.

Princip zdravého stravování

Pokud se chcete zdravě stravovat, řiďte se tím, že strava musí být pravidelná, pestrá a přiměřená. Také byste měli mít určité povědomí o základních funkcích živin v našem těle. Pomoci vám se sestavením jídelníčku může odborník.

Přinášíme alespoň pár základních rad, kterými se při sestavování jídelníčku řídit:

 • Vyhýbejte se potravinám průmyslově zpracovaným, obsahujícím velké množství cukru, soli a nasycených mastných kyselin
 • Pečivo a mléčné výrobky vybírejte podle složení
 • Ovoce a zelenina jsou důležitou součástí jídelníčku
 • Nezapomínejte na přiměřené porce a pravidelnost – člověk by měl jíst v časových intervalech ne delších než 3 hodiny, poté se dostavuje hlad
 • Základem pitného režimu by měla být obyčejná voda

Princip pravidelného pohybu

Pozadu nesmí zůstat ani pravidelný a aktivní pohyb. Nejen, že pohybem spálíte kalorie, ale také zpevníte své tělo. Pokud je vaším cílem hlavně zhubnout, nikoli nabírat svalovou hmotu, věnujte se především aerobním aktivitám.

Vhodné jsou například HIIT tréninky nebo tabata, při kterých dochází ke střídání vysoké a nižší intenzity cvičení. Mezi další oblíbené sportovní aktivity pro hubnutí patří:

 • Box
 • Běh a svižná chůze
 • Jízda na kole
 • Plavání
 • Inline brusle
 • Aerobic

a další.

Fakt 2: hubnutí by mělo být zábavou

Hubnutí by vás mělo bavit. Pokud toho totiž dosáhnete, záhy se změní váš přístup. Cílem už nebude jen shodit 5, 10 nebo 15 kilogramů, ale změna životního stylu a udržení tohoto tempa, což je změna nejcennější.

Člověk, který totiž žije zdravě nejen, že těží ze zdravotních benefitů, ale zároveň se i cítí lépe a je šťastný. Jak ale docílit toho, aby hubnutí byla zábava?

Najděte si parťáka, který v tom bude s vámi. Díky novému společnému zájmu spolu budete moct trávit více času. Uvidíte, že takové procházky s kamarádkou, kdy můžete pokecat o všem možném, utečou jak voda a budete se těšit na další.

Najděte pohyb, který vás bude bavit. Zatímco jednoho baví vycházky, druhý rád chodí plavat a jezdí na kole, třetí se potí v posilovně a čtvrtý si nejlépe zacvičí na skupinových tanečních lekcích. Vyzkoušejte vše, co se vám nabízí a vyberte si to, co vás nadchne. Pravděpodobně tak budete z pohybu nadšeni.

Odměňujte se. I za malé úspěchy si zasloužíte odměnu. A co by to mělo být? To opět záleží jen na vás. Můžete si koupit nový cvičební set, novou cvičební pomůcku, vyrazit si do sauny nebo si povolit kostičku čokolády.

Hýbejte se i jen tak. Pohyb nemusí být jen sport v tom pravém slova smyslu. Počítá se každý pohyb. Vyrazte s dětmi do lesa na borůvky nebo na houby, udělejte si výlet do lanového centra, hrajte si s dětmi na schovávanou, naučte je skákat gumu nebo si pořiďte psa, s kterým začnete chodit na dlouhé procházky či se věnovat třeba agility.

Objevujte nové restaurace a bistra. Pokud se zdravým životním stylem teprve začínáte, jistě budete překvapeni, kolik skvělých bister a restaurací po České republice už existuje. A proč byste si nemohli udělat malý výlet a prozkoumávat nové chutě?

Fakt 3: pro hubnutí je třeba zrychlit metabolismus

Proč někteří lidé mohou sníst všechno, co jim přijde pod ruku a pořád vypadají dobře a jiní přibírají jen se projdou kolem cukrárny? Na vině je metabolismus. Člověk, jehož metabolismus funguje správně, si poradí s ledasčím. Jak ale metabolismus nastartovat?

 • Pohybovou aktivitou
 • Kvalitní relaxací a spánkem
 • Dodržováním pitného režimu
 • Detoxikací
 • Dobrou náladou
 • Čerstvým vzduchem, který okysličuje tělo
 • Zbavením se stresu a negativních emocí

TIP: Pomoci mohou i některé potraviny. Patří mezi ně například: chilli papričky, zelený čaj, potraviny bohaté na bílkoviny jako luštěniny nebo ryby, káva, zázvor a další.  

Fakt 4: pro hubnutí je důležitý i relax a kvalitní spánek

Jet na 100 % neznamená makat každý den jak fretka v posilovně. Svaly potřebují také relaxovat. Takže i odpočinek je pro efektivní hubnutí důležitý. Vždyť i vrcholoví sportovci odpočívají.

Odpočinek navíc přispívá psychické pohodě, která je pro hubnutí více než důležitá. Zároveň se cílenou relaxací můžete naučit lépe zvládat ve svém životě i stres, který také může vyvolávat větší chutě k jídlu.

Jaké relaxační techniky zvolit? Můžete vyzkoušet například meditaci, jógu nebo masáže. Pro někoho může být odpočinkem také procházka, pro jiného třeba návštěva sauny nebo čtení si knížky na zahradě.

Pozadu nesmí zůstat ani kvalitní spánek. Díky kvalitnímu spánku se budete ráno cítit svěží, plní energie a budete připraveni aktivně prožít nový den. Navíc i během spánku spaluje tělo kalorie a odbourává tuk. Důležité je tedy dodržovat spánkovou hygienu a spát alespoň 7 hodin denně.

Fakt 5: hubnutí pomáhá také správné proudění lymfy

Lymfatický systém funguje jako taková čistička lidského těla a má za úkol odvádět z krve a buněk toxiny, kterých se potřebuje tělo zbavit. I správné proudění lymfatického systému přispívá k hubnutí. Jak ale můžete rozproudit lymfatický systém?

 • Cvičením a pohybem se okysličuje tělo a aktivuje se lymfatický systém
 • Dýcháním – naučte se efektivně dýchat do bránice
 • Stravou, která nezatěžuje lymfatický systém, vyhýbejte se hlavně nadbytečnému příjmu cukru a mouky
 • Detoxikací
 • Pitným režimem
 • Volným oblečením – nenoste těsné prádlo, které by mohlo zabraňovat správnému proudění lymfy

Věděli jste, že správná funkce lymfatického systému pozitivně působí i proti vzniku celulitidy a křečových žil?

Závěrem

Věříme, že po přečtení výše uvedených mýtů a faktů už jste zase o krok blíže k tomu, dosáhnout vysněné postavy a obléct si dvoudílné dámské plavky bez ostychu (či pánské, pokud článek četl muž).

Důležité je nespoléhat se na žádné zázračné koktejly a prášky, ale správně jíst a cvičit. Na efektivním hubnutí se podílí ale také dostatečný odpočinek a kvalitní spánek.

Autorka článku:

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz