Publikováno

Co je viscerální tuk

Viscerální tuk

Tuk v těle má každý z nás. Ačkoliv se ho snažíme zhubnout, vždy by nám měl nějaký zůstat, protože je pro správné fungování organismu životně důležitý. Rozlišujeme viscerální a podkožní tuk. Ten podkožní se nachází pod kůží (jak už název napovídá) a je pro tělo prospěšný například tím, že chrání před promrznutím. Jeho redukce je částečně i záležitostí vzhledu. Viscerální tuk, nacházející se v břišní dutině, může být zdraví velmi nebezpečný.

Viscerální tuk v těle ohrožuje naše zdraví

Viscerální neboli útrobní tuk se nachází přímo u našich orgánů. Stejně jako podkožní tuk se vyskytuje zcela přirozeně a naše orgány chrání. Pokud ho je však nadbytek, může začít ohrožovat zdraví. Vysoké hodnoty viscerálního tuku se dávají do souvislosti s cukrovkou, se srdečním infarktem nebo s mozkovou mrtvicí, což jsou jasné důvody, proč začít hubnout. Bohužel rozpoznání útrobního tuku není tak jednoduché.

Velké množství viscerálního tuku v těle totiž může mít i člověk, který je na pohled štíhlý. Tento tuk není viditelný a vy sami v zrcadle jen velmi těžko poznáte, že je ohroženo vaše zdraví. Do určité míry se vyšší hodnoty viscerálního tuku projeví větším obvodem pasu. Ten pak může trápit i lidi, kteří jsou na první pohled štíhlé postavy.

Jaké jsou přijatelné hodnoty viscerálního tuku?

Vy sami doma můžete posoudit, zda je váš obvod pasu v normě nebo již překročil pomyslnou hranici a měli byste začít s redukcí nitrobřišního tuku. Žena, která si v pase naměří obvod 88 cm nebo větší, je ohrožená zvýšenou hodnotou viscerálního tuku. Pro muže pak platí hranice 102 cm.

Jestliže vás zajímají podrobnější informace, doporučujeme obrátit se na praktického lékaře či na výživového poradce, který vám viscerální tuk změří na speciálním přístroji a hned vám řekne, jak si stojíte v porovnání s optimálními hodnotami.

Jak snížit viscerální tuk

Nejlepší cestou, jak snížit procento viscerálního tuku v těle, je zdravý a vyvážený jídelníček, doplněný vhodnými pohybovými aktivitami.