Publikováno

Hubnutí tancem – znáte výhody tancování?

Zhubnout nějaké to kilo navíc si přeje občas skoro každý. Cesta za vysněnou postavou však není vždy úplně jednoduchá. Chce to velkou dávku motivace a odhodlání. To však v průběhu hubnutí může odcházet a znovu přicházet. Neustále člověk musí hledat způsoby, jak vytrvat.

Důležité je si nastavit adekvátní režim, který vás bude bavit a naplňovat. Takovým způsobem může být i začlenění tance do hubnoucího procesu. Znáte výhody tance a jeho možnosti?

Hubnutí tancem – jde to?

Někteří lidé nad tancováním jako způsobem hubnutí ohrnují nos. Věřte ale, že jediným způsobem, jak shodit přebytečné kilogramy doopravdy není jen běhání nebo chození do posilovny. Můžete plavat, věnovat se aktivně turistice, šlapat doma na rotopedu nebo chodit na skupinové lekce.

Inspirace: Víte, že se dá zhubnout i pomocí kola?

Počítá se každý pohyb, včetně tancování. Pokud vás tedy baví tancovat a vlnit se do rytmu hudby, využijte toho a tancujte. Tanec ale můžete začleňovat také jako doplňkovou aktivitu, kterou můžete jen zpestřit své běžné tréninky. Díky tomu poslední minuty kardio tréninku utečou rychleji.

Výhody tancování

Tancování přináší do života mnoho výhod. Pojďte se společně s námi podívat alespoň na některé z nich.

Spalování kalorií

Spalování kalorií je bezesporu výhodou. Vlastně tou největší, pokud tancujete jenom proto, abyste zhubli. Tanec lze zařadit mezi kardio aktivity, tedy takové, při kterých tělo spaluje především tuky, a je tak pro hubnutí vhodný. Tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 60-70 % vašeho maxima. V této tepové frekvenci dochází k nejoptimálnějšímu spalování kalorií.

To, kolik kalorií během tancování spálíte, závisí na více faktorech – především na intenzitě a délce pohybové aktivity. V průměru lze říci, že tanečním tréninkem mírné intenzity můžete spálit okolo 200 kalorií. Při intenzivním tancování až dvojnásobek, tedy 400 kalorií za hodinu.

Zlepšení fyzičky

Díky pravidelnému tancování se zlepší i vaše celková fyzická kondice. Dejte sbohem zadýchávání se při chůzi do schodů nebo dobíhání autobusu. Navíc je to mimo jiné i tanec, který je prevencí vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění nebo obezity.

Zapojení všech partií vašeho těla

Další výhodou tancování je to, že se při něm zapojí všechny partie vašeho těla, včetně svalů, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Nejsou to jen ruce a nohy, které se při tanci hýbou. Důležitý je především střed těla, který by měl být zpevněný.

Vyplaví se endorfiny

Věřte nebo ne, při tancování se z vašeho těla vyplaví spousta endorfinů, hormonu štěstí. Díky tomu budete mít mnohem lepší náladu. Tancování se tak může odrazit i na vašem celkovém pozitivním přístupu k okolí. Abyste se o tom přesvědčili, nezbývá nic jiného, než tancování vyzkoušet na vlastní kůži.

Zvýší se vaše sebevědomí

Máte pocit, že na žádné sportovní aktivity nemáte talent? Nevadí. Na tancování pro účely hubnutí člověk bůh ví jaký talent nepotřebuje. Měla by to být především zábava a radost. Pohyb do rytmu hudby v mnoha lidech navíc probouzí sebevědomí.

Druhy tancování – máte spousty možností

Jestliže se rozhodnete pro tancování, ať už sami v pohodlí domova, s kamarádkou nebo na skupinových lekcích, máte rozhodně z čeho vybírat. Existuje celá řada tanců, které by vás mohly uchvátit. Přinášíme pro vás přehled alespoň některých z nich.

Zumba

Zumba je taneční program, který vytvořil, mimo jiné pro účely hubnutí, kolumbijský fitness trenér Alberto Perez. Je to styl, který vás dostane, pokud máte rádi hlasitou hudbu a latinskoamerické rytmy.

Během lekcí zumby se střídají pomalé i rychlé skladby tak, aby docházelo k efektivnímu spalování tuků. Lekce se skládají z nejrůznějších latinskoamerických rytmů a během 60minutové lekce zvládnete vystřídat styly, jako je salsa, cha-cha, jive nebo merenque. Kromě latinskoamerických stylů se můžete setkat také s orientální hudbou, africkou hudbou i moderní hudbou.

Lekce zumby jsou hlasité, radostné a rozhodně patří k těm, u kterých se vyplaví spousta endorfinů. Pokud máte možnost, rozhodně vyrazte alespoň na ukázkovou lekci. Jedná se o taneční styly, jenž jsou vhodné i pro ženy, které se snaží zhubnout po čtyřicítce nebo padesátce. Baví prostě všechny věkové kategorie.

Pole dance

Pole dance je taneční styl, který v sobě spojuje prvky tance, gymnastiky a akrobacie. Bývá také označován jako tanec u tyče, ale ne ledajaký. Pole dance klade vysoké nároky na vaši fyzickou kondici, sílu, flexibilitu a také na určitou pohybovou zdatnost.

Jestliže se rozhodnete věnovat pole dance, věřte, že posílíte nejen střed svého těla, ale také nohy a především ruce a celou horní polovinu těla. Kromě klasického pole dance můžete vyzkoušet také pole fitness nebo pole dance light, který je vhodný také pro lidi s nadváhou nebo osoby středního věku.

Pomůcky pro pole dance

Pokud propadnete pole dance, budete pravděpodobně muset investovat i do vybavení. Tím úplně nejzákladnějším je pole dance tyč, kterou si mnoho tanečnic záhy pořizujete i domů, aby nevyšly ze cviku.

Tyč

Standardní tyč na pole dance je dutá, upevněná v podlaze i stropu, vyrobená je z kvalitní oceli, mosazi nebo chromu. Tyč na pole dance by měla fungovat ve 2 režimech, klasickém statickém, kdy je tyč nehybná, a ve spinovém režimu, kdy se tyč může otáčet díky kuličkovým ložiskům. V České republice můžete sehnat kvalitní tyče od značek X-pole, Gympole a dalších.

Oblečení

Na první tréninky vám bude jistě stačit klasické oblečení, jako na každou jinou taneční lekci. Později je však vyžadována vhodná sportovní podprsenka, která vyhovuje pole dance nejvíce. Na začátku taneční lekce se hodí také dlouhé legíny, v kterých se adekvátně zahřejí svaly při rozcvičce.

Gripy

Gripy jsou přípravky, které pomáhají lépe se udržet rukama na tyči. Takové prášky nebo vosky se využívají kromě pole dance také v gymnastice nebo při horolezení.

Twerk

Twerk je poměrně kontroverzním tanečním stylem, kterému se věnují především ženy. Jde o taneční styl, který zavání trochou sexuálního harašení. Spočívá totiž v natřásání vašeho pozadí.

Tento taneční styl nemá v našich končinách dlouhou tradici, začal se objevovat asi před 10 lety, ale dnes už naleznete i v Česku kurzy twerkingu a taneční studia, která se na tento taneční styl zaměřují.

Pokud je to něco, co vás láká vyzkoušet, směle do toho. Věříme, že toto je styl, u kterého si užijete spoustu zábavy. A kdo ví? Třeba jeho prvky využijete i jinde, než v tanečním studiu. Umět něco takového rozhodně přidává na sebevědomí ženy.

Tip: Věděli jste, že existují i moderní tance pro ženy, při kterých se naučíte ovládat své tělo, svůdně se kroutit a tančit emotivně? Pokud máte zájem o takové tancování vyhledejte lekce Lady sexy dance.

Orientální tanec

A teď něco z trochu „pomalejšího” soudku. To však neznamená, že se při orientálních tancích nezapotíte. Zapotíte! Většinou však bývají využívány jako doplňková pohybová aktivita. V České republice se nejvíce setkáte s břišními tanci. Existuje ale více druhů orientálních tanců.

Orientální tance přináší mnoho benefitů pro lidské zdraví. Kromě těch základních jako je zvýšení pružnosti, zlepšení fyzické kondice, postavení celého těla, jde také o výhody posílení pánevního dna, zmírnění menstruačních bolestí a podobně.

Fitdance

Fit dance je dalším způsobem, jak zpevnit své tělo a spálit tuky. Fitdance se často využívá v rámci klasického posilování a začlenit ho tak do svého tréninku můžete i v pohodlí domova. Spočívá v kombinování hudby a klasického cvičení.

Na internetu naleznete celou řadu videí, která vás mohou inspirovat. Mezi oblíbené zahraniční kanály na YouTube, kde naleznete opravdu energická dance cardio videa patří například:

  • The Fitness Marshall
  • Grow with Jo
  • Pamela Reif
  • Mad Fit

a další

Jazykové bariéry se v tomto případě bát nemusíte. Při tancování slov netřeba, stačí napodobovat pohyby, které uvidíte na videu.

Tip: Dance cardio neboli fit dance je skvělou prevencí obezity a nadváhy. Znáte zdravotní rizika obezity?

Hip hop, street dance a další tance pro mladé

Hip hop, street dance, break dance nebo třeba R’n’B – to všechno jsou taneční styly, kterým se věnují především mladí lidé. Pokud vám jsou však tyto rytmy blízké a chcete vyzkoušet něco nového, můžete vyrazit i na lekce takových tanečních stylů.

Street dance je tancem mnoha stylů, proto si v něm mohou najít zálibu dámy i páni. Nemusíte se hned naučit točit na hlavě. I zde se najde mnoho elegantních pohybů, sexy póz, ale i náročných triků na svaly.

Společenský tanec

Sledujete v televizi pravidelně Stardance? Potom jistě víte, že i u klasického společenského tance se člověk může při pravidelném tréninku pěkně zapotit a zhubnout. Jestliže vás tedy společenské tance lákají, není nic lepšího, než se vrátit zpátky do tanečních pro dospělé. Je možné, že společně s partnerem objevíte novou vášeň a společný koníček. Standardní tance mohou být i zábava.

Step a irské tance

Chcete se zaměřit v rámci tancování na vaše nohy? V tom případě vyzkoušejte step. Step je druh tance, který klade důraz na pohyb nohou a „vydupávání” rytmu hudby. Existuje celá řada oficiálních stepových tanců, dají se tancovat ve skupině, páru i samostatně.

Pokud vás tedy step nadchl, věřte, že nikdy není pozdě začít. Chce to jenom vytrvalost a pořádně trénovat.

Tip: Vyzkoušeli jste step a chytají vás křeče do nohou? Není to jen step, kdy vás mohou křeče potrápit. Vyzkoušejte proto hořčík. Znáte přínosy hořčíku pro zdraví?

Fitbalet

Poslední druh tance, který vám v tomto článku přiblížíme, je fitbalet. Nejedná se však o poslední druh tance, který existuje, skutečně je z čeho vybírat.

Fitbalet nadchne všechny, kteří milují klasický balet, ale nikdy neměli možnost se k němu dostat. Fitbalet čerpá základní pohybové prvky z baletu, ale v mnohém je jednodušší. Není třeba žádných baletních piškotů, fitbalet se tancuje naboso a i jednotlivé figury jsou snáze proveditelné.

Fitbalet je navíc taneční lekcí, která je vhodná pro všechny věkové kategorie. Pokud vás tedy láká vyzkoušet něco takového, prožívat tanec také esteticky a cítit se skvěle, vyhledejte ve svém okolí lekce fitbaletu. Nejvíce jich je samozřejmě soustředěno ve velkých českých městech.

5 věcí, které je dobré vědět, než začnete s hubnutím tancem

Než se poprvé vydáte na taneční lekce nebo začnete tancovat v pohodlí domova, přečtěte si 5 věcí, které je dobré vědět, než se do tancování s účelem zhubnout pustíte.

1. Pohyb je jen půl úspěchu

Jestliže začínáte s jakýmkoliv pohybem, nejen tancováním, s účelem zhubnout, pamatujte, že pohybová aktivita je jen polovina úspěchu. Vlastně ve většině případů ještě méně. Důležité je změnit celkově svůj životní styl, i z hlediska stravy.

Pokud totiž vaše tělo přijímá příliš mnoho kalorií, pravděpodobně vaše tělo nebude stíhat spalovat takové množství kalorií. Při hubnutí platí jednoduchá rovnice: výdej musí být vyšší než příjem. A zároveň váš příjem musí být dostatečný pro vaše zdravé fungování.

Klíčem k úspěchu je tedy také úprava jídelníčku. Ta spočívá v dostatečném příjmu bílkovin, tuků i sacharidů.

Tip: přečtete si tipy pro zdravé stravování, které vám mohou pomoci na cestě za vysněnou postavou.

2. Motivace odchází a přichází

I když se teď na začátku cítíte velmi motivovaní, mějte na paměti, že motivace odchází a přichází ve vlnách. Pokud se snažíte zhubnout, není to otázka týdne nebo měsíce. Většinou je to proces, který trvá několik měsíců, i let. Je to o změně celkového životního stylu a přístupu. A věřte, že budou lepší a horší dny.

V horších dnech je proto dobré mít někoho, kdo vás motivuje, připomene vám, proč to děláte nebo vás jednoduše dokope vyrazit na taneční lekci, i když se vám nechce nebo se hloupě vymlouváte.

3. Chce to také odpočívat a dostatečně spát

Pravidelnou pohybovou aktivitou se rozhodně nemyslí dřít na sobě skrz pohyb každý den na 100 %. Tělo potřebuje také regenerovat. Dopřejte mu proto dostatek odpočinku. Ideální je cvičit 3-4x týdně.

Ve dnech, kdy se nevěnujete sportovní aktivitě jako takové si dopřejte procházku v přírodě, vyrazte do sauny, na masáže nebo se pověnujte meditaci či józe, díky které se svaly krásně protáhnou a uvolní.

Inspirace: Pohybovou, ale pro mnohé také relaxační aktivitou, může být i plavání. Znáte výhody plavání (nejen) pro děti?

Důležitý je také spánek, v kterém přirozeně regeneruje celý organismus, tedy psychické i fyzické síly. Dospělý člověk by měl spát alespoň 7 hodin denně. Rozvrhněte si tedy svůj čas tak, abyste dosáhli na optimální čas spánku.

4. Doplňky stravy nejsou zlo

Užívat doplňky stravy není nic špatného. Naopak – pokud vašemu tělu chybí určité minerální látky nebo vitamíny, není od věci doplnit je doplňkem stravy. Navíc některé výživové doplňky mohou vaše hubnutí také urychlit.

Tip: Jak je lepší doplňovat živiny a vitamíny – doplňky stravy nebo potravinami?

Pomoci vám v hubnutí mohou nejrůznější spalovače tuků, protein po cvičení a vitamíny nebo minerály.

5. Vyhýbejte se stresu

Poslední rada: vyhýbejte se stresu. Samozřejmě, ne vždy to jde, ale bohužel velmi často je to stres, který lidem maří jejich snahy zhubnout. Musíte najít techniky, které vám pomůžou stres odbourávat, obloukem se tedy navracíme k regeneraci a odpočinku.

Teď už jen doufáme, že se naučíte spoustu nových tanečních kreací a z prostředku k hubnutí se stane třeba i nová vášeň.

Autorka článku: Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista

Úvodní fotka od Marcel z Pixabay