Usmívající se mladá žena hledí dolů

Ploché břicho pro ženy

Ploché břicho jen sen mnoha žen. Jak se vypořádat s nevzhlednými tukovými polštáři, které přetékají oblíbené bokové džíny?

Klíčem je celkové zhubnutí

Přečetla jste si, že určitě existuje zázračná dieta, která vám pomůže zatočit s nenáviděnou „břišní“ pneumatikou?

Tak ničemu podobnému určitě nevěřte. Zhubnout břicho není úplně snadné a bezesporu patří tato část těla k problematickým partiím, kde jsou nadbytečná kila vidět. Poradit si s nimi proto musíte celkově. To znamená snížit příjem kalorií.

Což pochopitelně neznamená ani drastickou hladovku nebo snad zázračnou dietu. V krajním případě si můžete podobnými experimenty i značně ublížit. Minimálně si „koledujete“ o zpomalení metabolismu a následný jojo efekt.

Prvním krokem k plochému břichu je úprava životosprávy. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek sacharidů, bílkovin, ale také tuků. Konzumujte především dostatek zeleniny a omezte jídla mastná, smažená a sladké.

Životosprávu je nutno upravit i proto, že problém s nafouknutým břichem vůbec nemusí souviset s tím, že se v této partii hromadí nenáviděný tuk. Příčinou může být také nadýmání. Úprava jídelníčku vám proto jednoznačně všestranně prospěje.

Co cvičit na ploché břicho

Za jeden z nejúčinnějších cviků vhodných pro posilování středu těla můžeme určitě považovat tzv. prkno.

Prkno neboli Plank

Zásadní výhodou tohoto cviku je především to, že je technicky jednoduchý na provedení. Když se vykonává správně a pravidelně, tak vám přinese i žádoucí výsledky. Vhodné je toto cvičení pro začátečníky, pokročilí cvičící si navíc mohou tento cvik variovat a zvyšovat si tak náročnost celé sestavy.

Užitečné vám mohou dále být například i šikmé zkracovačky, které napomáhají k aktivaci šikmých břišních svalů. Na pomoc si můžete vzít i cvičební pomůcky jako například gymnastický míč.

Přečtěte si také: Posilování břišních svalů doma

Jak často na ploché břicho cvičit

Vhodné je cvičit zhruba 2x až 3x za týden. Kromě cviků na břicho je vhodné nezapomínat i na další cvičení, které posílí i ostatní svalové skupiny.

Při této frekvenci byste první výsledky měli vidět zhruba za 2 až 3 měsíce. Cvičit můžete samozřejmě i častěji, pokud to zvládnete. Pak se úspěchy projeví dříve, první známky hubnutí budou patrny už za 6 týdnů.

Cviky na břicho pro začátečníky

Pekáč buchet nebo ne?

Nadchla jste se pro cvičení a teď si toužíte cviky vypracovat poctivý břišní „pekáč“? Nutriční odborníci se shodují, že z hlediska zdravotního je takzvaný sixpack k ničemu. Proč?

Charakteristický tvar zaručuje především přímý břišní sval. Ten je vidět. Z hlediska zdravotního přínosu však tento sval nemá přílišný smysl. Záleží hlavně na tom, v jakém stavu jsou hluboké břišní a zádové svaly a svaly pánevního dna. Ty jsou součástí tzv. středu těla neboli core.

Tzv. hluboký stabilizační systém má významný vliv na celkové zdraví. Pokud jej nemáte v dobré kondici, podepíše se to na vás a můžete trpět například bolestmi zad. Což je poměrně pravděpodobný scénář, protože tyto svaly paradoxně v běžném životě nemáme příliš šanci zapojit.

Jde-li vám tak zejména o estetiku, zřejmě vám bude vyrýsované břicho stačit. Chcete-li brát cvičení především z hlediska přínosu pro fyzickou kondici a zdraví, rozhodně se vám vyplatí se zaměřit na celkové posilování jednotlivých svalových skupin.

U žen jsou tyto problémy navíc ještě specifičtější. Oslabením hluboko uloženého svalstva jim hrozí močová inkontinence nebo změna v poloze dělohy. Cvičit se vám proto rozhodně vyplatí nejen proto, aby vám lépe seděly vaše oblíbené džíny.