Publikováno

Vliv potravin na vaše zdraví: ke zdraví se můžete projíst!

Vyvážený a pestrý jídelníček – taková slova se v případě, že se rozhodnete změnit svůj životní styl a shodit nějaké to přebytečné kilo, dočtete všude. Věděli jste ale, že vhodným stravováním můžete zlepšit i stav některých vážných onemocnění?

Ano. V okamžiku, kdy se začnete více zajímat o to, co jíte a jak kvalitní dané potraviny jsou, začnete se zaručeně cítit lépe. Ne nadarmo se říká, jste to, co jíte. Pestrou skladbou jídelníčku si můžete zajistit zdravý život.

A pamatujte také na to, že nikdy není pozdě začít. Zdravý a adekvátně nastavený jídelníček může pomoci zlepšit stav i řady chronických a dalších onemocnění.

TIP: Znáte fibromyalgii a jak ji léčit?

Mezi onemocnění, jejichž stav lze zlepšit mimo jiné i správným jídelníčkem patří například cukrovka, lupénka, Crohnova choroba, dna a další. Jak na to?

Obecné principy zdravého stravování

Ať už jste se rozhodli shodit přebytečná kila, bojovat s nemocí nebo se jen chcete cítit dobře ve svém těle, základem je dodržovat zásady zdravého stravování. Začít jíst lépe není jen o tom vařit si doma zdravé jídlo, ale také o dodržování určitých zásad.

Strava by měla být pravidelná

První zásadou je to, že byste měli jíst pravidelně. Jen tak lze docílit správně fungujícího metabolismu. Zároveň se díky pravidelnému stravování můžete vyhnout kručení v břiše, hladovění a chutím na sladké.

Obecně je doporučováno jíst asi pětkrát až šestkrát denně, asi po 3 hodinách. To ovšem neznamená, že máte striktně hlídat čas. Každý člověk je však jiný a nejlépe uděláte, když budete v tomto poslouchat své tělo.

To totiž dává jasné signály v okamžiku, kdy by potřebovalo doplnit palivo. Může se tak klidně stát, že vám například stačí jíst 4x denně a vynechávat třeba dopolední svačinu. Pravidelnost je tedy hlavně o tom nevynechávat hlavní jídla dne – snídani, oběd a večeři a také neuzobávat během celého dne.

Strava by měla být pestrá

Mnoho lidí si myslí, že jíst zdravě je nuda. Omyl! Zdravý jídelníček by měl zahrnovat široké spektrum potravin. Objevit by se měli zástupci mléčných výrobků, obilovin, masa, ryb, zeleniny a ovoce.

Pokud bude váš jídelníček ve své skladbě pestrý, obecně se sníží i vaše chutě na potraviny, které by se jíst neměli, jako jsou sušenky, čokolády nebo čipsy a uzeniny. Ani ty si však nemusíte odpírat ve většině případů úplně.

Dále je určitě důležité, aby se v hlavních jídlech dne objevili vždy zástupci bílkovin, sacharidů a také zdravých tuků a vlákniny.

  • Upřednostňujte celozrnné pečivo a ovesné vločky před potravinami z bílé mouky, jako je běžné pečivo nebo knedlíky.
  • Nebojte se experimentovat se zeleninou, existuje jí velká spousta a je možné, že některé kombinace se vám na talíř zatím vůbec nedostávají.
  • Experimentovat také můžete s úpravou zeleniny – například mrkev můžete jíst syrovou, dušenou i vařenou.
  • Nevynechávejte ani ovoce, upřednostňujte však čerstvé ovoce před ovocnými šťávami a vyhýbejte se také marmeládě nebo kompotu a dalším podobným nástrahám, kde je k ovoci přidána pořádná dávka cukru.

Inspirace: Znáte zdravé náhražky cukru a přírodní sladidla?

  • Významným zdrojem bílkovin jsou produkty jako maso, ryby a mořské plody, luštěniny a vejce. Ty by neměly na talíři rozhodně chybět. Co se masa týče, upřednostňujte libové před tučným.

Dodržujte pitný režim

Dalším významným faktorem zdravého stravování je pitný režim, který zůstává často opomíjen. Mnoho lidí se zaměří na stravu a jejich pitný režim nadále pokulhává, ať už v množství nebo kvalitě.

Nejlepší je pít čistou vodu. Pokud vám pití kohoutkové vody dělá problémy, můžete sáhnout po minerálních neochucených vodách nebo si do vody vymačkat citron či přidat jiné ovoce nebo zeleninu. Vodu do svého těla můžete doplnit také prostřednictvím polévek nebo zeleniny a ovoce.

Stravování při cukrovce

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění, jehož stav lze prostřednictvím jídla a celkového stravování výrazně ovlivnit. Typickým rysem pro všechny typy cukrovky je zvýšená hladina cukru v krvi, která má dopady na fungování celého organismu.

Při onemocnění cukrovkou nezapomínejte hlídat hladinu cukru v krvi pomocí měření. I to vám může napovědět, jestli je zrovna čas k jídlu nebo nikoli.

TIP: Víte jak snížit cukr v krvi pomocí jídla?

Při onemocnění cukrovkou je jedním z hlavních rizikových faktorů obezita, která dále komplikuje celkový zdravotní stav a průběh léčby člověka. Proto je v mnoha případech žádoucí shodit také přebytečná kila, čehož lze mimo jiné docílit právě také vhodně zvoleným jídelníčkem.

Důležité je dodržovat zásady zdravého stravování, vybírat si nutričně hodnotné potraviny a také jíst spíš malé porce. V případě onemocnění cukrovkou se vyhýbejte potravinám s bohatým obsahem cukrů.

Cukr je dnes však obsažený nejen ve sladkostech, ale prakticky ve všech průmyslově zpracovaných potravinách, jen se schovává pod různými názvy, což je pro běžného spotřebitele často matoucí. Vyhýbejte se proto také:

  • smaženým jídlům
  • tučnému masu
  • slazeným nápojům
  • alkoholu
  • kečupům, omáčkám a dalším průmyslově zpracovaným potravinám

Naopak se doporučuje konzumovat hodně zeleniny, ryb, libového masa, jogurtů a kefírů, celozrnného pečiva, luštěnin a podobně. Bát se nemusíte ani ovoce, ale je třeba hlídat množství cukru. Ideálním ovocem jsou z tohoto hlediska borůvky, maliny nebo citrusy.

Stravování při lupénce

Lupénka neboli psoriáza je kožní zánětlivé onemocnění, které se může projevit v jakémkoli věku a dokáže člověka potrápit, dokonce snížit i kvalitu jeho života. Při léčbě lupénky opět může pomoci změna jídelníčku k lepšímu.

Obecně se doporučuje zdravá a vyvážená strava. Mezi potraviny, které mohou zmírňovat příznaky lupénky patří například ryby a mořské plody, libové maso, ořechy, borůvky a další.

Naopak existuje i celá řada potravin, kterým je lepší se vyhnout obloukem, protože mohou stav lupénky zhoršit. Mezi takové potraviny patří smažená jídla, rajčata, alkohol a lepek. V případě onemocnění lupénkou je však třeba často řídit se sebepozorováním – časem zjistíte, které potraviny vám dělají dobře a které naopak ne.

Stravování při Crohnově chorobě

Crohnova nemoc je zánětlivé onemocnění trávicí soustavy, jehož projevy lze zmírňovat adekvátní stravou. Onemocnění se projevuje častými bolestmi břicha, chronickým průjmem, silnou únavou, bolestí kloubů, křečemi a dalšími příznaky.

I při Crohnově chorobě je důležitá strava a přísun živin. Jídelníček by měl být bohatý především na bílkoviny – vajíčka, mořské plody a ryby.

Oproti jiným onemocněním tady zvedáme varovný prst – pozor na zeleninu, která velmi často dráždí střevo osob s touto nemocí a není tak v jídelníčku příliš vhodná. Zároveň se také ve většině případů objevuje intolerance laktózy, a proto nejsou vhodné ani mléčné výrobky.

Stravování při chorobě dna

Dna, neboli pakostnice, se řadí do skupiny zánětlivých onemocnění, které postihuje klouby. Zánět je způsoben kyselinou močovou. Častou příčinou nemoci jsou genetické predispozice, své ale sehrává i nevhodný životní styl a strava.

V případě, že je u vás potvrzena pakostnice, vyhýbejte se purinům ve stravě – ty jsou obsaženy hlavně v alkoholu, sladkých limonádách a kávě. Omezit byste měli také čokoládu, maso, ryby a zelenou zeleninu. Podívejte se také na další tipy pro stravování při chorobě dna.

Stravování při ADHD

ADHD je porucha pozornosti s hyperaktivitou, která se projevuje u dětí, ale některé příznaky přetrvávají až do života dospělých. Ačkoli se ADHD řeší často medikací nebo úpravou podmínek prostředí, i správné stravování může ovlivňovat průběh ADHD.

Při onemocnění ADHD je důležité zaměřit se na potraviny, které obsahují kofein a tyto potraviny z jídelníčku vyřadit. Kofein totiž stimuluje centrální nervovou soustavu a způsobí to, že jsou děti s onemocněním ADHD ještě živější. Proto se vyhýbejte u dětí s ADHD potravinám jako jsou sladkosti, Coca Cola nebo některé cereálie.

Závěrem

Pokud vás trápí nějaké vážné onemocnění a váš jídelníček není zrovna ukázkový, doporučujeme se zamyslet nad vaší stravou. Jídlo skutečně může i léčit a řešit spousty zdravotních problémů. Uvidíte, že se budete cítit lépe a minimálně budete mít více energie, a to se rozhodně vyplatí vyzkoušet.

Autorka článku: Alena Mrvíková, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače

Fotka od Skica911 z Pixabay