Muž hledící překvapeně dolů

Ploché břicho pro muže

Vypracované břicho je cvičební metou pro mnoho mužů. Jakým způsobem se ho dá docílit a co byste o cvičení měli vědět, než se do něj vrhnete?

Zhubnout musíte celkově

Zázračné cvičení na břicho, které vám do měsíce bude slibovat perfektní postavu, jednoznačně nefunguje.

Je totiž vyloučeno, že byste cíleným cvičením mohli zhubnout v jedné partii a v ostatních ne. Svůj vliv, který hraje „proti vám“, tu navíc sehrává i genetika. Někdo může mít výraznější sklony k ukládání tuku právě v této oblasti. Vždy je potřeba se tedy snažit tuk zredukovat celkově, pokud nás tukové polštáře trápí. K tomu poslouží aerobní nebo též vytrvalostní cvičení.

Během něj se tělo neocitá v kyslíkovém dluhu. Proto začíná cca po 30 minutách efektivně pálit tuky. Výhodou je, že ve správně provozovaném tempu můžete dělat prakticky cokoli: Běhat, jezdit na rotopedu nebo se třeba vydat na kolečkové brusle. To „svoje“ cvičení si najdete doma i v posilovně.

Vede cesta přes sedy lehy?

Někteří odborníci je stále doporučují, jiní je už nemilosrdně zatratili. Faktem je, že tento cvik je nutné provádět v první řadě správně, jinak si spíše ublížíte.

Samotné cvičení určitě není špatně, jen posiluje poněkud jinou oblast, než bychom čekali. Primárně totiž funguje na ohýbače kyčlí. A to v případě, že hodláme posilovat hlavně břicho, pochopitelně není cesta, jak se dobrat k žádoucímu výsledku.

Další základní chybou, kterou mnoho cvičících při posilování břicha dělá, je snaha o efekt dokonale vypracovaných břišních svalů. To, co je viditelné, je totiž sval přímý. Pokud je vytvarovaný, vypadá to sice na pohled velmi efektně, ale odborníci varují: Takto jsou svaly v permanentním napětí. A sval samozřejmě musí občas i relaxovat. Jinak jsme ohroženi především tím, že se nám začnou zakulacovat záda a naše vnitřní orgány nebudou fungovat správně.

Druhým omylem, jehož se cvičící dopouštějí, je to, že určité svalové skupiny zanedbávají. Přímý břišní sval je viditelný, proto o něm víme. Existuje však řada dalších svalů, které vidět nejsou, jsou ale pro nás mnohem důležitější. Tzv. hluboký stabilizační systém se stará o lepší držení těla a pomáhá předcházet bolestem a zraněním.

Přečtěte si také: Velký kurz hubnutí – o cestě k malému břichu

Nezapomínejte na životosprávu

Zkušení fitness trenéři vědí, že nevhodnou životosprávu prakticky „nepřecvičíte“. Pokud si nedokážete odepřít pravidelné chození na pivo, kde vám rozhodně nestačí jeden „kousek“, výsledky se budou dostavovat velice neochotně.

Zvládnete-li změnit svůj životní styl a zařadit do své každodenní rutiny vhodné stravovací návyky i dostatek pohybu, můžete se rozhodně záhy těšit na výsledky.

Co cvičit na ploché břicho

Vzpor na předloktí neboli plank

Do své cvičební sestavy zařaďte tedy aerobní cvičení komplexního charakteru a zároveň i speciální cviky přímo na břicho, které vám pomohou vytvarovat právě tyto partie.

Jedním z klasických cviků, které jsou vhodné pro všechny výkonnostní kategorie, pro muže i pro ženy, je jednoznačně vzpor na předloktí neboli plank. Na provedení je poměrně jednoduchý, fyzicky však je náročnější, a proto velmi účinný.

Ohlídejte si při něm zejména správné provedení, ramena musejí být ve stejné výši jako lokty. Jestliže se cvičením začínáte, radí profesionální trenéři vydržet nejméně minutu. Kdo už určitou fyzickou kondici má, měl by se v tomto cviku udržet nejméně 2 minuty. Začínat bychom měli s cca 4 opakováními a nezapomenout také na kombinování s dalšími cviky.

Pro pány může být velmi účinný i další jednoduchý cvik, který zvládnete i doma. Výchozí pozice na cvičení je vleže na zádech. Nohy při něm zvedneme do pravého úhlu. Důležité je udržet je rovně, a to i ve fázi, kdy zdviháme zadek nad podložku. Zopakovat byste měli nejméně dvacetkrát.